Žaislai senovėje ir dabar

medinis sunkvezimisKiekvienas vaikas turi įgimta poreikį žaisti. Žaidžiama buvo ir prieš tūkstančius metų, žaidžiama ir dabar. Šis poreikis visada išlieka, skiriasi tik žaislai. Anksčiau tai būdavo įvairūs akmens ar medienos gaminiai, o šiandien – modernūs plastikiniai, elektroniniai žaidimai. Žaisdami vaikai lavina tiek protinius tiek ir fizinius gabumus, jie išmoksta bendrauti, dalintis, išsisukti iš įvairių situacijų. Vis dėlto, pagrindinė priežastis, dėl kurios žaislus vaikai taip myli, yra malonumas. Žaidimai – lyg vaiko darbas, o žaislai – jo įrankiai. Tačiau ar tikrai visi dabartiniai žaislai lavina mažylius. Pakalbėkime apie tai, kokie žaislai buvo senovėje ir kokie šiandien, bei kaip jie veikia vaiko raidą.

Įvairiose kultūrose žaislai ir žaidimai yra išlikę nuo senų senovės. Jų gali būti visokiausių: tai ir paprasčiausi akmens, metalo ar medienos gaminiai, ir sudėtingi mechaniniai įtaisai. Iš esmės, vaiko žaislas gali būti bet koks daiktas, naudojamas buityje ar ūkyje. Viskas priklauso nuo fantazijos. Prasimanyti pramogų žmogus yra linkęs iš prigimties, taigi labai tikėtina, kad ir žaislas gali būti bet kas.

mediniai zaislaiManoma, kad patys seniausi žinomi žaislai – lėlės (ar bent jų likučiai) – yra rasti senovės Babilonijoje bei Egipte. Kitas itin senas žaislas – kamuolys. Nėra nustatyta, kada juo pradėta žaisti, ir greičiausiai to niekada nesužinosime. Itin sename vieno egiptiečio vaiko kape buvo rasti iš akmens pagaminti kėgliai, kuriuos, panašiai kaip šiandien mums žaidžiant boulingą, vaikai senovėje irgi numušinėdavo ridendami akmeninį rutulį. Aptikta, kad graikai iš akmens pagamintą jo-jo turėjo jau daugiau nei prieš tris tūkstančius metų. Mokslininkai mano, kad jis buvo populiarus ir senovės Kinijoje. Senovės romėnų vaikai itin dažnai žaisdavo su įvairiomis marionetėmis bei geometrinėmis figūrėlėmis, pagamintomis iš dramblio kaulo. Tiek graikų, tiek ir romėnų berniukai su savimi turėdavo žaislinių vežimėlių, į kuriuos susidėdavo kitus žaislus ir vežiodavosi su savimi. Kiek vėliau, viduramžiais, vaikai žaisdavo su ovaliu arba apvaliu kamuoliu, kurį dažniausiai atstodavo pripūsta gyvulio pūslė. Šį kamuolį, panašiai kaip ir šiandien, žaidėjai stengdavosi įmesti į saugomus vartus. Gerokai vėliau, 18 a., vaikų mokymo tikslais buvo sukurtos dėlionės. Jos ypač pamėgtos 20 a. pradžioje. Tuo pačiu metu išpopuliarėjo ir spalvoti pieštukai. Taigi, akivaizdu, kad panašūs kaip ir šiandien žaislai buvo populiarūs ir svarbūs jau nuo seno.

Šiuolaikiniai žaislai taip pat kaip ir senoviniai ugdo, moko, lavina vaikus. Tačiau parduotuvėse galima rasti ir gausybę tokių, kurie propaguoja įstatymų nepaisančios, kupinos smurto visuomenės požiūrį. Tradicinių žaislų, tokių kaip kamuoliai, šokdynės, lėlės ir pan., populiarumas mąžta, o įvairių sudarkytų, agresyvios išvaizdos raumeningų figūrų poreikis auga. Pastebėta, jog šiandien dauguma rinkoje esančių žaislų žadina vaikuose valdžios, kuriai būdinga agresija, jėga, klusnumas bei baimė, troškimą. Tokie žaislai ir žaidimai daro itin neigiamą įtaką vaikų vystymuisi, mokymuisi, lavinimuisi, taip pat sukelia nemažai kitokių žalingų padarinių. Atlikti tyrimai parodė, jog smurto kupini filmai, kompiuteriniai žaidimai ir žaislai paskatina agresiją ir pastūmėja vaiką į nusikalstamą elgesį. Taigi, kiekvieni tėvai, atsižvelgdami į grėsmę, kurią gali sukelti žaislai, turi labai gerai pagalvoti prieš juos pirkdami. Juk kiekvienas suaugęs žmogus yra atsakingas už savo vaiką, todėl turėtų kruopščiai pasirūpinti ir jo laisvalaikiu.