Tėveliai, nebijokite žaislinių šautuvų ir kitų ginklų

nerf šautuvaiŽaislų parduotuvėje sūnaus dėmesį patraukė nerf šautuvai (tai – vienas tų prekinių ženklų, dėl kurio šiuo metu iš proto eina vaikai)? Negana to, pastarasis pareiškė, jog bus „bum bum, ir visi kris negyvi“? Didelė dalis tėvų (ypač mamyčių), susiimtų už galvos ir nedelsiant išsivestų mažylį toliau nuo visų tų pavojingų pagundų. Psichologai, reaguodami į tėvams opų klausimą, ar galima mažyliams leisti žaisti su žaisliniais šautuvais ir kitais ginklais, pateikia gana netikėtą išvadą: ne tik galima, bet ir būtina, kadangi šios rūšies žaislai atlieka tam tikrą vaidmenį vaikui vystantis. Kokį?

Kovos su agresija priemonė. Žaidimai su žaisliniais ginklais vaikui leidžia įsijausti tiek į pralaimėjusiojo, tiek ir nugalėtojo vaidmenį. Tai – puiki patirtis, kaip jaučiasi abi pusės ir įrodymas, jog yra priemonių blogiečius sustabdyti.

Savojo vaidmens paieška. Kol mergaitės žaidžia namus ir kitus žaidimus, artimus realiam gyvenimui, berniukai, patekę tarp bendraamžių, pradeda ieškoti savosios „vietos po saule“ ir lygintis su kitais. Tokia tapatybės paieška yra nulemta tiek genetiniu, tiek socialiniu aspektu. Nerf šautuvai bei kitai žaisliniai ginklai tampa priemone sprendžiant tarpusavio konfliktus, bandant įsitvirtinti grupėje, ugdant pasitikėjimą savimi ir jautrumą.

Stiprybės šaltinis. Berniukų pasaulyje itin svarbūs herojai bei jų galia (o koks herojus be ginklo?). Įsijausdami į mėgstamo herojaus vaidmenį, ir patys mažyliai pasijunta stipresni. Tai puikiai iliustruoja pavyzdys, kaip nuo vieno taiklaus šūvio griūna draugas, o ir suaugusieji, atsitaukę nuo savo darbų, viena akimi stebi, kaip vyksta „susišaudymas“.

Akivaizdu, jog tėveliai, pamatę vaiko susidomėjimą žaisliniais ginklais, neturėtų išsigąsti ir pradėti piešti įsivaizduojamus ateities scenarijus, kokią neigiamą įtaką vaiko psichologinei būsenai gali padaryti šautuvas. Perkant žaislinius ginklus, svarbu atkreipti dėmesį į keletą dalykų.

  • Žaisliniai ginklai neturėtų būti originalių ginklų kopijos. Nerf šautuvai – ryškiaspalviai ir originalios formos. Paėmus tokį į rankas, iškart supranti, jog turi reikalų su vaikišku žaislu, o ne tikro ginklo sumažintu variantu.
  • Būtina atsižvegti į vaikiškų ginklų saugumą ir nustatyti tam tikras žaidimo taisykles. Nerf šautuvai išskirtiniai tuo, jog gamintojas pagalvojo apie žaidžiančių mažylių saugumą: kulkos minkštos, tad galimų traumų žaidimo metu bus išvengta. Negana to, apie žaidimus su ginklais būtina pasikalbėti iš anksto, numatant taisykles, kurių nevalia peržengti (draudžiama taikytis į veidą, šaudyti į gyvūnus, praeivius ir panašiai).