Parketas – ką žinoti renkantis?

Renkantis grindų dangą vis dažniau pasirenkamas parketas. Pagrindinis motyvas – tai natūrali medžiaga, o natūralumas, ekologija yra itin vertinami šiais laikais, kaip aplink begalė sintetikos ir dirbtinumo. Tačiau ir be to, kad parketas yra natūrali medžiaga, esama kitų privalumų, kurie atkreipia pirkėjų bei interjero dizainerių dėmesį. Visgi parketui nė kiek nenusileidžia ir laminatas, kuris praktiškas ir mažiau susidėvi. Todėl šiame straipsnyje aptarsime keletą pagrindinių parketo privalumų ir trūkumų bei savybių, kurios galbūt padės apsispręsti renkantis grindų dangą.

Renkantis grindų dangą pirmiausia reikėtų įvertinti kaip intensyviai bus naudojama, t.y. kokie žmonių srautai vaikščios grindimis ar tai namai, kur visi vaikščios su šlepetėmis ar biuras, kuriame kaukšės su aukštakulniais. Parketas yra minkštesnis, todėl mažiau atsparus dėvėjimuisi. Intensyviai naudojamose patalpose verta kloti laminatą, tuo tarpu namuose ar mažame biure drąsiai galima naudoti parketą.

Renkantis parketą namams, reikėtų neapsigauti ir nežiūrėti vien į parketlentės storį. Visų parketlenčių storis yra maždaug vienodas, tačiau esmę sudaro viršutinis, dėvimasis sluoksnis. Jis paprastai būna nuo 2,5 mm. Kuo didesnis dėvimasis sluoksnis, tuo atsparesnės aplinkos veiksniams yra parketlentės. Lakuotą parketą kas maždaug 10 metų reikia atnaujinti, peršlifuoti, o alyvuotą parketą reikia atnaujinti kas 3 metus. Priklausomai nuo naudojimo intensyvumo, atnaujinti gali tekti ir dažniau. Todėl išties verta įsigyti parketą su kuo didesniu dėvimuoju sluoksniu, kuris yra šlifuojamas atnaujinimo metu.

Parketas būna įvairių dydžių – itin plačios lentos arba mažutės. Natūraliai kyla klausimas ar tai tik dizaino sprendimas, ar yra ir praktinė parketlenčių dydžio pusė. Atsakymas – yra. Nuo dydžio priklauso stabilumas. Kuo didesnės ir platesnės parketlentės, tuo mažiau sudūrimų, tuo jos yra stabilesnės, mažiau linkusios banguotis, nei mažytės lentutės.

Nors laminatas yra pigesnis, tačiau daug pirkėjų įvardina parketo privalumą prieš laminatą: parketas yra malonesnis ir natūralesnis kojoms. Laminatas, ypač pigesnis sukuria jausmą, tarsi būtų stovima ant plastikinės perdangos. Trūksta natūralios medžio šilumos. Nors, žinoma, laminatas gali labiau nudžiuginti plačiu spalvų pasirinkimu.