Miško kaina, miško įveisimo darbai ir investicijos

miško kainaPrivačių miškų savininkai teigia, kad investicijos, skirtos miškui, atsiperka su kaupu. Vis dėlto, praktika rodo, kad dažniausias privatininkų sprendimas – mišką parduoti. Šį pasirinkimą lemia gana aukšta miško kaina ir daug laiko reikalaujantys miško valdos priežiūros darbai. Tiesa, siekiant didžiausio pelno, paprastai kalbama apie investavimo planus ir miško įveisimo darbus.

Miško priežiūra – laiko ir žinių reikalaujantis darbas

Miško įveisimas ir priežiūra – daug laiko, darbo ir žinių reikalaujanti užduotis. Be to, siekiant maksimalaus ir greito rezultato, reikia nepasimesti tarp daugybės dokumentų ir valstybės institucijų numatytų formalumų. Miško savininkas turi domėtis įstatymais, sekti naujienas ir kaupti patirtį. Įvertinę gana sudėtingą tikslų realizaciją, daugelis miškų savininkų pradeda domėtis miško kaina ir gavę jų lūkesčius atitinkantį pasiūlymą, miško valdą parduoda.

Miško įveisimas ir kompensacijos

Jei nusprendėte apsišarvuoti kantrybe ir investuoti į miško valdą, pirmasis jūsų darbas – planingas miško įveisimas. Tiesa, šiuo atveju neišsiversite be specialistų rekomendacijų ir pagalbos. Nepamirškite, kad miško įveisimas turi atitikti numatytus miškininkystės reikalavimus. Geriausias sprendimas – medžių sodinimo projektus patikėti urėdams, miškininkams ar kitiems atitinkamą išsilavinimą turintiems specialistams. Primename, kad mišką įveisti ir už atliekamus darbus kompensaciją gauti gali tik 18 metų sulaukęs fizinis asmuo arba juridinis asmuo, neturintis neišmokėtų skolų valstybei. Reglamentai numato, kad mažiausias įveisiamo miško valdos plotas turi siekti bent 0,5 hektaro, tačiau tam tikrais atvejais, pvz., jei miškas siejasi su jau įveistu mišku, šis plotas gali būti ir mažesnis. Tiesa, ekspertai primena, kad esant galimybei, visuomet geriau pirkti didesnio ploto sklypą, kadangi mažesnės valdos priežiūrai skirtos išlaidos bus didesnės.

Atlikus miško įveisimo darbus ir gavus atitinkamą kompensaciją, miško savininkas įsipareigoja mišką prižiūrėti bent 15 metų. Be to, miškas turi būti įtrauktas į miškų registrą, o miško savininkas įsipareigoja laikytis tų pačių prievolių, kaip ir kiti privatūs miško savininkai. Miško savininkas, gavęs kompensaciją, sklypą su įveistu mišku gali parduoti tik tuomet, kai pirkėjas atitinka numatytus reikalavimus ir sutinka perimti miško valdos priežiūrai keliamus reikalavimus.

Miško pardavimas

Jei negalite skirti laiko įveisto miško priežiūros darbams, vienas iš sprendimų – mišką parduoti. Šiandien rinkoje siūloma miško kaina yra gana aukšta, vis dėlto, specialistai ragina išlikti budriems ir neapsigauti. Bendradarbiaukite tik su sąžiningais ir legaliai dirbančiais miško supirkėjais. Be to, atsižvelgdami į miško vertę, nepamirškite, kad vienu atveju vertinama mediena, kitu – atsižvelgiama į žemės valdos kainą.