Kontaktiniai lęšiai: saugūs akims?

kontaktines linzesKalbant apie kontaktinius lęšius diskusijos neretai pasisuka apie jų saugumą ir teigiamą ar neigiamą įtaką akims. Vieni teigia, kad kontaktiniai lęšiai neabejotinai akims žalos nedaro, o štai skeptikai įrodinėja, kad lęšiai akims nėra sveika. Tad kaip yra iš tiesų? Ar kontaktiniai lęšiai saugūs akims?

Pirmiausia reikia paminėti, kad šiandien rinkoje esantys šiuolaikiniai kontaktiniai lęšiai pasižymi dideliu laidumu deguoniui, jie yra labai minkšti ir nedirgina akių. Tad saugumo kontekste tikslinga daugiau dėmesio skirti ne patiems lęšiams, bet būtent jų priežiūrai ir higienos taisyklių laikymuisi nešiojant lęšius. Patys lęšiai tikrai yra saugūs ir nei akims, nei tuo labiau regėjimui nekenkia. Žalos padaryti gali nebent tik netinkama priežiūra.

Kontaktinių lęšių parduotuvės www.SuperLesiai.lt atstovė pataria kokių klaidų nedaryti, kad nepakenkti akims:

  • Nedėkite ir neišimkite lęšių kruopščiai nenusiplovę rankų. Atminkite, vien vandens nepakaks, būtina naudoti muilą. Jei turite antibakterinio – bus idealu. Jei neturite galimybių nusiplauti rankų (pavyzdžiui, poilsiaujate gamtoje, keliaujate), tuomet būtinai pasirūpinkite dezinfekuojančiu skysčiu. Rankų higiena ypač aktuali lęšius nešiojantiems vaikams, kurie dažnai linkę ne itin švariomis rankomis pasitrinti akis ir pan.

  • Neplaukite kontaktinių lęšių vandeniu! Kai kam toks patarimas gali pasirodyti keistas, bet tiesa ta, kad kartais nevengiama lęšius išplauti paprastu vandeniu iš čiaupo. Tai netinkamas sprendimas, nes tekančiame vandenyje nemažai mikroorganizmų, kurie gali ne tik pakenkti ragenai, bet ir padaryti jai negrįžtamą žalą.

  • Nedėkite lęšių į tą patį skystį daugiau kaip vieną kartą. Kartais taupymo ar kitais sumetimais lęšiai nakčiai panardinami į jau naudotą dezinfekuojantį skystį. To nereikėtų daryti, nes tinkamai lęšiai dezinfekuosis tik naujame tirpale.

  • Nenešiokite kontaktinių lęšių ilgiau, nei leidžia jų galiojimo terminas. Visi lęšiai turi savo galiojimo laiką, t. y. kiek laiko juos galima nešioti. Vieni yra vienadieniai, kiti – 14 dienų, dar kiti – mėnesiniai ir t.t. Nešiojant lęšius ilgiau, nei nurodyta, užsiterš lęšių poros, kurios užtikrina akies drėkinimą. Todėl jausite didelį diskomfortą, akys sausės. Tai lems norą vis dažniau patrinti akis, o kadangi jos bus gerokai išsausėjusios, tai sukels didelę ragenos pažeidimo riziką.

  • Nenešiokite kontaktinių lęšių, jei Jūsų akys pavargusios. Pastebėję akių paraudimą ir juntamą akių nuovargį, išsiimkite kontaktinius lęšius ir leiskite akims atsigauti, pailsėti. Atminkite, net mažiausias juntamas diskomfortas gali sukelti didelę infekciją.

  • Nepirkite kontaktinių lęšių nepasitarę su gydytoju. Jei norite, kad kontaktiniai lęšiai Jums būtų saugūs, bent prieš pradėdami juos nešioti būtinai apsilankykite pas akių gydytoją. Specialistas įvertins, ar Jūs apskritai galite nešioti lęšius akims. Gydytojas parinks konkrečiai Jums geriausiai tinkančius lęšius. Tai ypač svarbu, jei bus perkami kontaktiniai lęšiai internetu.

  • Nevalykite makiažo, jei neišsiėmėte kontaktinių lęšių. Atsiminkite tokią seką: pirmiausia išimate lęšius akims ir tada valote makiažą.

Jei nedarysite minėtų klaidų, tai nešiojami kontaktiniai lęšiai tikrai bus saugūs Jūsų akims ir galėsite džiaugtis komfortu bei puikiu regėjimu.

Saugiausi yra vienadieniai kontaktiniai lęšiai, kadangi ant jų nespėja susikaupti apnašų ir kitų nešvarumų. Vienadieniai lęšiai ryte įsidedami, o vakare išimami ir išmetami. Kita rytą dedama nauja pora – tai saugu ir mažiausia rizika atsirasti infekcijoms. Todėl vienadieniai kontaktiniai lęšiai dažnai rekomenduojami vaikams, paaugliams, kurie ne visada gali užtikrinti šimtaprocentinę rankų švarą.

Taigi, du aspektai, lemiantys kontaktinių lęšių saugumą, yra:

  1. tinkamai parinkti kontaktiniai lęšiai;

  2. tinkama kontaktinių lęšių priežiūra ir higienos taisyklių laikymasis.