Kokias tradicijas ir istorijas slepia vestuvinis žiedas

vestuvinis žiedasVestuvinių žiedų nešiojimo tradicijos pradėjo formuotis dar Senovės Egipte, kuomet pirmiausia ši tradicija radosi aukščiausiuose luomuose. Tiesa, tais laikais vestuvinis žiedas galėjo būti iš pačių įvairiausių medžiagų, pradedant moliu ir baigiant auksu. Tik daug vėliau vestuvinis žiedas pradėtas sieti vien tik su auksu.

Iš kur kilo vestuviniai žiedai?

Tiesa, dar Egipte, kuomet žiedai tik atsirado, pagal juos buvo galima nustatyti žiedo savininko socialinę klasę. Dažniausiai aukso žiedas reiškė gerą padėtį šeimoje. Jau tuomet po truputį radosi vestuviniu ziedu nesiojimo tradicijos, nes ir tuomet žiedas buvo dovanojamas kaip meilės prisipažinimas.

Žinoma, per daug metų ne tik žiedų gamybos, bet ir nešiojimo tradicijos smarkiai keitėsi, tačiau iki šių dienų vestuvinio ziedo reiksme yra labai svarbi ir jos simbolika gyva iki šių dienų. Pats žiedo apskritimas reiškia niekuomet nesibaigiančią meilę ir amžinybę, todėl mylimieji, vieni kitiems dovanodami vestuvinius žiedus, pažada atsidavę vienas kitam gyventi tiek, kiek jiems lemta būti šioje žemėje.

Kaip nešioti vestuvinius žiedus?

Daug metų buvo diskutuojama, ant kurios rankos nesiojami ziedai po vestuvių ir ant kurios rankos nesioti paprasta zieda, jei tokių buvo iki vestuvių? Atsakymų, žinoma yra pačių įvairiausių, o ir paaiškinimų, kodėl žiedas nešiojamas ant vienos ar kitos rankos, yra pačių įvairiausių.

Pavyzdžiui, daugelyje pasaulio žalių vestuvinis žiedas ant kairės rankos bevardzio pirsto nešiojamas dažniausiai. Iki šiol manoma, jog kairioji ranka, kuri yra arčiau širdies, sustiprina meilės pojūtį, o taip pat ir santuoką. Tuo tarpu bevardis pirštas taip pat yra apipintas legendų ir mitų. Nuo seno buvo manoma, jog šis pirštas gali atverti žmogaus magiškąsias galias. Todėl tiek išminčiai, tiek burtininkai, tiek valdovai nešiodavo žiedus būtent ant šio piršto. Iki šiol išlikusi tradicija ir manymas, jog vestuvinis žiedas, užmautas ant šio piršto, sustiprins meilės magiją.

Tuo tarpu Lietuvoje tradicijos išlikusio kiek kitokios. Istoriškai taip susiklostė, jog Europos Rytuose, o ypač sovietinėse šalyse vestuvinis žiedas būdavo mūvimas ant dešiniosios rankos bevardžio piršto. Iki šiol Lietuvoje ši tradicija itin gaji. Ilgainiui, keičiantis metų laikams, net ir vedę žmonės kartais perkaldavo žiedą nuo vienos rankos ant kitos jei per mazas ziedas ima spausti, o kairioji žmogaus ranka yra kiek silpnesnė. Žinoma, nors tradicijos ir įsitikinimai keičiasi ir Lietuvoje taip pat galima pamatyti vedusius žmones su vestuviniais žiedais ant kairės rankos, senos lietuvių tradicijos byloja, jog vestuvinis žiedas ant kairės rankos buvo nešiojamas našlių. Nesvarbu, koks tas vestuvinis ziedas kaina jo didelė ar ne, ir po antrosios pusės mirties žiedas būdavo mūvimas.