Kaip nenusižengti įstatymams keliaujant Jordanijoje

Europiečiai, keliaudami po Jordaniją, ypač verslo reikalais, kartais net užmiršta, kad yra arabų šalyje – modernūs, švytintys miestai, nauji automobiliai, pažangios ryšio technologijos, atviri išsilavinę žmonės… Neapsirikite. Šiuolaikinis kosmopolitiškas ir modernus grimas dengia gana konservatyvų musulmonišką veidą. Sparčiai besivystančioje šalyje tebesilaikoma vakariečiams neįprastų pažiūrų. Apie kai kuriuos šioje šalyje galiojančius įstatymus ko gera net neįtariate.

Religiniai klausimai

Krikščionims Jordanijoje leidžiama išpažinti savo religiją, tačiau ne daugiau. Įstatymas kategoriškai draudžia skatinti žmones atsiversti į krikščionybę, be to kai kurios krikščioniškos sektos (pvz. Jehovos liudytojai) šioje šalyje nėra registruotos. Judaizmas lyg ir laikomas teisėtu, tačiau realiai vyrauja karaliaus išsakyta pozicija „Jordanijoje žydų nėra“. Kelionės į Jordaniją metu neleidžiama įvežti į šalį Senojo Testamento, nors pasak keliautojų pasienio pareigūnai patys nelabai aiškiai suvokia skirtumą tarp Senojo ir Naujojo testamento, pamatę keliautojo lagamine Šventąjį raštą kiekvienas savaip bando išsiaiškinti, ar tai „žydų Biblija“, ar „europietiška Biblija“.

Bet koks bandymas musulmoną atversti į kitą tikėjimą, bet koks kitos religijos viešas pasireiškimas yra neteisėtas ir baudžiamas.

Ištvirkavimas

To, ko nemėgsta Islamas, nemėgsta ir visa Jordanija. Homoseksualumas, alkoholio vartojimas viešumoje, pornografijos turėjimas ar platinimas šioje šalyje visuotinai smerkiami. Homoseksualumas nelaikomas nusikaltimu, tačiau baudžiamas bet koks viešas partnerių jausmų parodymas. Beje, švelnumas tarp vyro ir moters taipogi viešai negali būti demonstruojamas, už glamonėjimąsi ar pasibučiavimą viešoje vietoje skiriamos piniginės baudos.
Seksualiniai ryšiai tarp asmenų, kurių nesieja santuoka, laikomi ištvirkavimu, už kurį gali būti skirta bausmė net iki trijų metų įkalinimo. Jordane pripažįstama santuoka išimtinai tik tarp vyro ir moters. Jei homoseksuali pora yra oficialiai susituokusi šalyje, iš kurios jie atvyko, Jordanijoje jų santuoka nepripažįstama.

Bausmės už ištvirkavimą taikomos nepriklausomai nuo to, ar vienas ar abu „ištvirkėliai“ yra Jordanijos gyventojai ar turistai. Galbūt kelionės metu susipažinote su patrauklia vakariete mergina – atidėkite artimesnius santykius iki dienos, kol išvyksite iš šalies. Jei aistra įsiliepsnoja taip, kad atidėti nebeįmanoma, eikite į viešbutį, kurio savininkas ne jordanietis, užsidangstykite langus, duris ir netriukšmaukite, elkitės taip, kad niekas nieko neįtartų.
Dėl vyraujančios viešosios nuomonės „ištvirkavimo“ atvejai tarp homoseksualų baudžiami kur kas griežčiau, negu tarp heteroseksualių porų.

Alkoholis ir narkotikai

Jordanijoje alkoholio vartojimas viešumoje  (išskyrus licencijuotus restoranus) ar pasirodymas viešoje vietoje neblaiviam yra draudžiamas, tačiau bausmės nėra tokios griežtos palyginus su bausmėmis už narkotikų turėjimą, vartojimą ar platinimą. Nustačius, kad asmuo į Jordaniją atgabeno, įsigijo, augino, gamino, pardavė narkotikų, jo laukia labai griežtos bausmės – ilgalaikis įkalinimas ir didelės piniginės baudos.

Mirties bausmė

Už ypatingai sunkius nusikaltimus Jordanijoje gali būti skiriama mirties bausmė. Nusikaltimai už kuriuos gali būti skiriama mirties bausmė – žmogžudystė, teroro aktas, seksualiniai nusikaltimai prieš vaikus, prekyba narkotikais arba ginklais ir kt. Teismo proceso metu užsieniečio apeliavimas į tai, kad jis yra kitos šalies piliečiu nuosprendžio paprastai nesušvelnina.

Vairavimas

Jei išsinuomojate ir patys vairuojate automobilį, būkite labai atsargūs. Bet kokio eismo incidento kai nukenčia pėstysis atveju, vairuotojas laikomas kaltu ir gali būti nubaustas kalėjimu ar didžiule bauda. Eismo įvykio, kuriame nukentėjo kitas automobilis, atveju vairuotojai gali susitarti tarpusavyje dėl žalos atlyginimo. Tačiau jei įvykyje nukentėjo žmogus, būtina kviesti policiją. Vairuotojas gali būti sulaikytas kelioms dienoms, kol bus išsiaiškinta jo kaltė ar nekaltumas.

Išsinuomotu automobiliu draudžiama išvažiuoti už šalies ribų.

Autostopas

Autostopas nėra draudžiamas, tačiau pagrindiniuose keliuose (pavyzdžiui iš Amano į Petrą) automobilio gali tekti laukti valandų valandas – vairuotojai tik lėks pro šalį ir stebėsis, kodėl tas žmogus nevažiuoja autobusu kaip visi kiti. Tačiau keliuose, kur autobusų nėra arba būna labai retai, vairuotojai mielai sustoja pavežėti keliautoją mojantį ištiestos rankos rodomuoju pirštu. Nerašytas įstatymas –bent šiek tiek sumokėti už pavežimą, net jei vairuotojas atsisakinėtų imti pinigus.

Fotografavimo draudimas

Jordanijoje yra draudžiama fotografuoti valstybinius ir karinius pastatus bei objektus. Už šiuos nusižengimus gali būti pasakyta pastaba, skirta bauda ar net neilgas laisvės atėmimas. Tuo tarpu fotografuoti vietinius žmones įstatymu nėra uždrausta, tačiau laikoma, kad tai yra labai nemandagu – prieš fotografuojant žmogų reikia paprašyti jo leidimo.

Gal kai kurie šių įstatymų stebina, tačiau kultūringam žmogui jų laikytis nėra sunku. Keliautojas, norintis tinkamai elgtis Jordanijoje, turi atminti du svarbiausius dalykus: rodyti pagarbą Islamui ir gerbti karalių. Maži nusižengimai ir nesusipratimai vertinami atlaidžiai, ypač šalies regionuose kur į poilsines ir pažintines keliones atvyksta daug užsieniečių.