Ką verta pamatyti Panevėžyje?

panevezysPirmą kartą Panevėžys buvo paminėtas Aleksandro Jogailaičio rašte 1503 metų rugsėjo 7 dieną. Jame Didysis Lietuvos kunigaikštis ir Lenkijos karalius dovanojo Ramygalos bažnyčios klebonui žemes tarp Nevėžio ir Lėvens, su sąlyga, kad ten bus pastatyta bažnyčia. Naują vietovę netrukus pradėjo vadinti Panevėžiu.

Medinė bažnyčia atsirado upės dešiniajame krante jau 1507 metais ir greitai apaugo infrastruktūra: buvo įrengta turgaus aikštė, smuklė ir kiti statiniai. Po 40 metų statiniai pradėjo dygti ir kairiajame krante kur susiformavo vadinamas Naujasis Panevėžys, netrukus dydžiu aplenkęs senąjį.

Kita vertus, ypatingu dydžiu Panevėžys pasigirti negalėjo, prieš Pirmąjį pasaulinį karą čia gyveno vos 19 tūkstančių gyventojų. Po karų Panevėžiui virtus reikšmingu pramoniniu miestu, gyventojų skaičius smarkiai išaugo, šiuo metu tai penktas pagal dydį Lietuvos miestas, kuriame gyvena 113 tūkstančių žmonių.

Pripažinkime, kad Panevėžys nėra populiariausias miestas turistų tarpe, tačiau ir čia yra į ką pažiūrėti, be to šis miestas – tai vienas didžiausių transporto mazgų, todėl Panevėžio viešbučiai tušti nebūna.

Centrinė senojo Panevėžio dalis buvo pastatyta 19 amžiaus pabaigoje 20 amžiaus pradžioje, čia nuo 1905 metų veikė pirmasis šalyje knygynas, pirmoji gimnazija, kurioje pamokos buvo dėstomos lietuvių kalba nuo 1915 metų. Labai vietinių gyventojų mėgiamas Senvagės parkas įsikūręs netoli pagrindinės miesto aikštės. Jį puošia įvairiausios skulptūros ir landšafto kompozicijos. Panevėžys garsėja dideliu skaičiumi įvairių skulptūrų, išmėtytų mieste.

Verta paminėti ir garsiąją Šventosios Trejybės bažnyčią, pastatytą 18 amžiaus pradžioje. Užsienyje taip pat gerai žinomas Panevėžio dramos teatras ir aktorystės mokykla, išauginusi tokias garsenybes kaip režisierius Juozas Miltinis ir aktorius Donatas Banionis.

Panevėžys, kaip ir Anykščiai, turi savo siauruką, kuriuo galima pasivažinėti, tiesa kainos yra pakankamai didokos net važiuojant antrąja klase. Šiuo metu renkami eksponatai būsimai Lietuvos geležinkelio istorijos ekspozicijai.

Unikalus Europoje Panevėžio lėlių vežimo teatras tapo neatsiejama Lietuvos teatro kultūros dalimi. Važinėdamas po Lietuvą, jis pritraukia daug žiūrovų tiek dideliuose miestuose, tiek mažuose miesteliuose.

Panevėžyje taip pat veikia vienintelis Lietuvoje lėktuvų muliažų muziejus, kuriame galima pamatyti karinius ir mokamuosius naikintuvus bei sraigtasparnius. Taip pat Panevėžyje yra unikalus, vienintelis Baltijos šalyse senovinių eglutės žaisliukų muziejus, kurį įkūrė Miežiškių miestelio bibliotekininkė. Eksponatus muziejui dovanojo miestelio gyventojai ir šiuo metu eksponatų skaičius siekia 1090.

Netoli Panevėžio yra Pašilių stumbrynas, kur lankytojai nuo specialios terasos gali pasigrožėti didžiais gyvūnais ir geriau susipažinti su stumbrų gyvenimu.

Kaip matote, nepaisant to, kad Panevėžys nėra pats didžiausiai Lietuvos miestas, pamatyti ir patirti jame galima tikrai labai daug. Todėl norintiems čia praleisti turiningą laisvalaikį Panevėžio viešbučiai siūlo savo jaukius kambarius.