Ką reikia žinoti apie kreatiną ir kitus papildus sportui?

kreatinas sportuiDaugelis sportininkų neįsivaizduoja sunkių ir varginančių treniruočių be specialių maisto papildų. Ir tai visai suprantama – aktyviai sportuojančio žmogaus organizmas prakaituoja ir išskiria daug skysčių, o kartu su jais pašalina ir gerai savijautai būtinus vitaminus bei mineralus. Maisto papildai ne tik stiprina raumenis ir padeda greičiau atgauti jėgas, bet ir suteikia energijos. Žinoma, ieškodami maisto papildų, skirtų sportui, objektyviai įvertinkite ne tik savo fizinį pasirengimą, bet ir mitybos įpročius. Skirkite ypatingą dėmesį papildų vartojimo reikalavimams. Daugelis jų kelia itin daug diskusijų, pvz., neatsakingai vartojamas kreatinas gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Išlikite racionalūs
Profesionaliems sportininkams būtinas papildomas energijos šaltinis – be maisto papildų neįmanoma pasiekti aukštų rezultatų. Žinoma, svarbiausia – neperlenkti lazdos. Siekdami sportinių laimėjimų, negalite rizikuoti savo sveikata. Didžiausia ir dažniausia pradedančiųjų sportininkų klaida – aklas pasitikėjimas draugais ir reklama, pvz., manoma, kad raumenų išryškinimui būtina vartoti padidintą aminorūgščių kiekį, todėl baltyminiai kokteiliai geriami negalvojant apie jų šalutinį poveikį – daugelis pamiršta, kad šiuos kokteilius sudarančios aminorūgštys yra dirbtinai susintetintos, o didelis jų kiekis apkrauna virškinimo trakto darbą, kenkia inkstams ir kepenims.

Dažna klaida – besaikis kreatino vartojimas. Ši medžiaga didina ištvermingumą ir greitį, suteikia energijos ir padeda pasiekti aukštesnių rezultatų. Nors kreatinas yra natūralus produktas, aptinkamas žuvyje (lašišoje, silkėje) ir raudonoje mėsoje (kiaulienoje, jautienoje), su maistu gaunamas kreatino kiekis yra gana mažas, todėl sportininkams siūlomi specialūs papildai. Deja, piktnaudžiaujant šiuo gaminiu, galimos itin liūdnos pasekmės: dehidratacija, tinimas, akmenų atsiradimas inkstuose, pykinimas ir viduriavimas. Siekiant aukščiausio rezultato, kreatinas, kaip ir bet koks kitas maisto papildas, turi būti vartojimas, nustačius tikslų jo dozės kiekį.

Nepasiduokite reklamai
Ieškodami visus jūsų poreikius atitinkančių maisto papildų, racionaliai įvertinkite reklaminius šūkius. Nepamirškite, kad svarbiausias gamintojų tikslas – parduoti prekę. Nesvarbu, ką teiktų marketingo specialistai, raumenų formavimui yra būtinas laikas, sunkus darbas ir subalansuota mityba, t. y. vartodami net ir brangiausius papildus, tačiau netreniruodami kūno, pageidaujamo rezultato nepasieksite. Be to, neatsakingai vartodami sportininkams skirtus maisto papildus rizikuojate savo sveikata.

Negalima maišyti profesionalams ir mėgėjams skirtų maisto papildų. Deja, pradedantieji atletai, siekiantys itin greito rezultato, yra linkę rizikuoti. To pasekoje organizmas patiria stiprų šoką – daugelio medžiagų kiekis šiuose gaminiuose dešimteriopai viršija rekomenduojamą dienos normą ir gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų. Net ir olimpinių žaidynių sportininkams, t. y. žmonėms, besitreniruojantiems šešias dienas per savaitę ir sporto salėje praleidžiantiems mažiausiai 5 valandas, minėtieji papildai skiriami tik atsakingai įvertinus jų sveikatos būklę ir subalansavus mitybos racioną. Greitą efektą žadantys papildai nerekomenduojami niekam, kadangi rezultatu džiaugsitės labai trumpai.

Pasitarkite su specialistais
Nusprendę siekti aukštų rezultatų pasirinktoje sporto šakoje, objektyviai įvertinkite savo jėgas, suplanuokite treniruotes ir subalansuokite mitybą. Papildų bijoti nereikėtų – nepamirškite, kad jų trūkumas yra ne ką mažiau pavojingas nei perviršius. Rūpindamiesi savo sveikata, pasikonsultuokite su specialistais – treneriu, dietologu, vaistininku ar šeimos gydytoju. Prieš imdamiesi vieno ar kito papildo, turite žinoti, kokių maistingųjų medžiagų gaunate su kasdieniu maistu – žinodami tai, galėsite išsirinkti produktus, kurie subalansuos jūsų organizmui būtinų mineralų ir vitaminų kiekį. Pirkite tik legalius maisto papildus, kuriuos galite įsigyti specializuotose internetinėse parduotuvėse, maisto papildų parduotuvėse ar vaistinėse.

Dėkojame shop.kulturizmas.net už patarimus