Investicinis auksas – saugios ateities garantija

Investicinis auksas – per pastaruosius 7 metus itin išpopuliarėjusi galimybė uždirbti pinigų tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Vis dėlto, kiekvienas, kuris užsiima tokiomis investicijomis ar svarsto šią galimybę, verta išsiaiškinti svarbiausią informaciją ir galimą ir riziką.

Investicinis auksasVisų pirma, jau nuo senų laikų – daugybę šimtų metų – žmonės iš skirtingų pasaulio vietų ir kultūrų savo turtą vertindavo auksu, nepriklausomai nuo to, kokiu pavidalu jis buvo pateikiamas – grynuoliais, monetomis ar papuošalais. Taip pat, aukso luitai yra pripažįstami viso pasaulio mastu ir daugybė pasaulio valstybių didžiąją dalį savo resursų laiko būtent tokia forma.

Pagal Lietuvos Respublikos Pridėtinės Vertės Mokesčio (PVM) įstatymą (2002 kovo 5d) ir jo 111-ąjį straipsnį, investicinis auksas tai: 1) ne mažesnio kaip 995/1000 grynumo aukso luitai, plytelės ir plokštelės, kurios yra pripažintos tarptautinėje tauriųjų metalų rinkoje ir kurių svoris nėra mažesnis nei 1 gramas; 2) ne mažesnio kaip 990/1000 grynumo ir ne vėliau nei 1800-aisiais nukaldintos aukso monetos, vartojamos ar vartotos kilmės šalyje kaip atsiskaitymo priemonė ir parduodamos už 80% aukso rinkos vertės neviršijančią kainą; 3) vedybiniai popieriai, patvirtinantys nuosavybės teisę į pirmuoju atveju nurodytą auksą.

Kalbant apie aukso vertę, svarbu atkreipti dėmesį į prabą. Ji nurodo konkretaus aukso luito vertę bei santykinį tauriųjų metalų kiekį 1000 lydinio masės dalių. Mūsų valstybėje yra naudojama metrinis aukso prabos nustatymo skaičiavimas, kuriuo remiantis nurodomas vertingumas ir tauriųjų metalų kiekis. Lietuvoje yra tokios aukso prabos rūšys: 375, 5858, 750, 916 ir 999. Kitose valstybėse, ypač turinčiose anglosaksiškas tradicijas, vis dar naudojama karatinė – senoji – sistema.

Nors investicinis auksas ir pirmauja rinkoje, tačiau klientai investuoja ir į kolekcines monetas, turinčias ne tik finansinę, bet ir istorinę vertę. Itin vertinamos Jungtinės Karalystės karalienės Viktorijos laikų monetos, Carinės Rusijos dienų Nikolajaus II-ojo rubliai.

Taigi, investicinis auksas yra patrauklus būdas užsidribti, tačiau prieš tai reikia išsiaiškinti daugybę niuansų ir reikalavimų, galinčių padėti išvengti pralaimėjimo. Reikiamos informacijos turėjimas ir atsakingas planavimas padės ne tik neprarasti pinigų, bet ir užsidirbti.