Granuliniai katilai papildomai kūrenami ir malkomis

granulinis katilasGranuliniai katilai po truputį populiarėja Lietuvoje. Jie kol kas dar nepirmauja prieš kieto kuro katilus, tačiau vis daugiau ir daugiau namų savininkų renkasi būtent juos. Priežastis yra paprasta – nereikalauja nuolatinės priežiūros. Aišku, yra ir daugiau priežasčių, kodėl granuliniai katilai vis dažniau randa savo vietą katilinėse. Viena jų – efektyvumas. Bet apie tai – kiek vėliau.

Granuliniai katilai turi dvi atmainas: kombinuotieji katilai ir granuliniai katilai kūrenami malkomis. Kombinuotieji gali būti kūrenami ir anglimi, ir medienos granulėmis. Kūrenami malkomis gali būti ne visi granuliniai katilai. Pasiaiškinkime šiek tiek daugiau apie pastaruosius – kaip jie veikia ir kodėl yra paklausūs.

Pirmiausia, reiktų suprasti, kaip veikia granulinis katilas. Viskas jame yra taip pat, kaip ir kieto kuro katile, tik skiriasi kuro padavimo būdas. Granulės specialiu sraigtu į degimo kamerą paduodamos iš apačios. Kompiuteris paskaičiuoja, kiek granulių reikia, kad būtų pasiekta numatyta temperatūra katile, boileryje. Malkos paprastai paduodamos iš viršaus, todėl šis funkcija skiriasi.

Kai kurie granuliniai katilai turi erdvias degimo kameras, todėl į jas galima pridėti ir malkų. Tačiau jokiu būdu negalima sudėti jų vienu metu. Kodėl? Kompiuteris paprastai skaičiuoja reikalingus kiekius, reguliuoja temperatūras imdamas vieną kurą. Jei sumetate viską, jis gali nebesuprasti, ką ir kiek reikia šildyti. Rezultatas -gedimai, padidinta temperatūra, neefektyviai naudojamas kuras.

Degant granulėms degimo kameroje veikia ventiliacija. Orapūtė duoda tiek oro, kad granulės degdamos pasiektų tam tikrą temperatūrą. Su malkomis reikalingi kitokie paskaičiavimai, orapūtė neturi veikti taip aktyviai. Dėl to ir skiriasi šių dviejų kuro rūšių panaudojimas viename įrenginyje.

Beje, degant malkoms susidaro daugiau pelenų, todėl katilą reikės dažniau valyti.

Skiriasi ir granulių bei malkų drėgmės rodikliai, dėl to skiriasi ir efektyvumas. Granulės yra kur kas efektyvesnės. Bet kam tada reikalinga galimybė kūrenti malkomis?

Paprastai malkomis kūrenama vasarą, kai nereikia ištisai kūrenti granulių. Labai paprasta – kelios pliauskos ir boileris jau šiltas. Ne visi katilai turi vasaros rėžimą, kuris sunaudoja itin mažai granulių, todėl malkos čia labai padeda. Kita priežastis – jei granulių pristatymas užtrunka ilgiau, nei tikėtasi ir kelias dienas reikia kūrenti malkomis.  Tai praverčia bet kuriuo metu, jei nėra teisingai apskaičiuojama, kiek kuro reikės. Tai kartais sunku padaryti, jei šalčiai žiemą užsitęsia ir katilas veikia padidintu pajėgumu. Ne visada patogu važiuoti į prekybos centrą ir pirkti keletą maišų granulių. Ypač, jei turima savų malkų.

Granuliniai katilai su malkų kūrenimo funkcija – labai logiškas sprendimas visiems, kas turi galimybę kūrenti abejomis kuro rūšimis.