Čerpinė stogo danga: privalumai ir trūkumai

betonines cerpesStogas – tai, ko gero, svarbiausias namo elementas. Be kokybiško stogo namuose nebus nei šilta, nei sausa, nei jauku. O geram stogui svarbu gerai parinkti stogo dangą. Natūralios, metalinės, kompozicinės čerpės, eurošiferis ir kitos medžiagos dabar yra populiariausios, tačiau dėl savo unikalių savybių didžiausią paklausą turi natūralios čerpės. Jos būna dviejų rūšių: keraminės ir betoninės. Keraminės egzistuoja jau tūkstančius metų ir per šį laiką jau tapo amžinąja klasika ir prašmatnumo simboliu. Betoninės atsirado tik 20 amžiuje ir netrukus paplito visoje Europoje, ypač mėgiamos išlieka čerpių gimtinėje – Vokietijoje.

Betoninės čerpės, pastaraisiais dešimtmečiais įgijusios itin didelę paklausą, pasižymi visomis keraminių čerpių savybėmis, tačiau yra šiek tiek pigesnės. Betoninių čerpių sudėtis – natūralus kvarco smėlis ir cementas: medžiaga, gaunama sutrupinant kalkakmenį, sumaišant jį su gipsu ir kaitinant 1000 laipsnių temperatūroje. Smėlio, cemento ir vandens mišinyje vykstai kristalizacijos procesas, dėl kurio ir susiformuoja betonas – dirbtinis akmuo, toks pat patvarus kaip tikras. Žinoma, betoninių čerpių kokybė priklauso nuo žaliavų ir gamybos technologijų.

Dažomos čerpės naudojant pigmentą – geležies oksidą. Ši medžiaga atspari saulės šviesai ir neturi įtakos čerpių patvarumui. Kaip ir keraminės, betoninės čerpės yra ekologiškos, bet negali pasigirti tokia pat spalvų įvairove. Tačiau šios čerpės turi unikalias mechanines ir eksploatacines savybes, privalumas – jų tarnavimo laikas yra 80-120 metų.

Čerpės atsparios šalčiui, yra nedegios, lyginant su čerpėmis iš kitų medžiagų. Šios čerpės pasižymi gera garso ir šilumos izoliacija: nekelia triukšmo lietaus ar krušos metu, neįkaista vasarą. Palyginus su metaline danga, tikimybė, kad į stogą trenks žaibas yra labai maža. Viso eksploatavimo metu ši danga beveik nieko nekainuoja – jos nereikia dažyti, o montažas, remontas ir rekonstrukcija yra paprasta.

Egzistuoja klaidingas įsitikinimas, kad natūraliomis gali būti tik keraminės čerpės, tačiau betoninių čerpių sudėtis yra labai panaši, o jų patvarumas gerokai pranoksta keraminių. Vienas iš trūkumų – didesnis svoris, dėl kurio reikia stiprinti namo konstrukciją. Tačiau tai turi ir teigiamą pusę: sunkesnis stogas atlaiko darganas ir temperatūros pokyčius. Taip pat manoma, kad čerpės yra brangi, ne visiems prieinama medžiaga, bet kiekviena tikrai kokybiška prekė turi savo kainą, juk betoninių čerpių tarnavimo laikas be remonto – apie šimtą metų, todėl tai iš tiesų gera investicija.