Ar advokatai Lietuvoje vis dar prestižinė specialybė?

advokataiTurbūt sunku ir neprisiminti, kai teisės studijos Lietuvoje buvo populiariausia sritis, kurioje studijuoti norėjo kone kiek vienas bent kiek apie ateitį mąstantis jaunuolis. Keletą metų tai buvo ne tik prestižinės, tačiau ir gerą ateitį garantuojančios studijos, mat rinkoje advokatai ir teisininkai buvo ne tik labai laukiami, bet ir puikiai apmokami specialistai. Deja, kuris laikas teisininkų sistemoje apstu, tačiau jaunuoliai vis dar svajoja studijuoti šioje sferoje. Šiandien galime išvardinti kelias paprastas priežastis, kurios galėtų padėti apsispręsti ar susivokti, kodėl šiandien, baigus neva prestižinę teisės specialybę, nereikėtų tikėtis paprasto ir gerai apmokamo darbo.

  • Užsikimšusi rinka. Vienas paprasčiausių ir labiausiai situaciją lemiančių faktorių yra ne kas kita kaip didelė specialistų gausa rinkoje. Iš tiesų teisininkų ir advokatų Lietuvoje jau galime skaičiuoti tūkstančiais. Prieš gerą penkmetį a dešimtmetį teisininkų norėjo kone kiekviena įmonė, o ką jau kalbėti apie naujai besikuriančias viešojo sektoriaus institucijas. Čia visur reikėjo teisininkų, juristų, advokatų. Tam reikėjo turėti aukštąjį išsilavinimą. Juk naujoje valstybėje, kurioje dar tik kūrėsi institucijos, buvo kuriamos naujos funkcijos, uoliai steigėsi naujos įmonės, teisininkams tikrai buvo darbo ir darbelio. Deja, šiandien pagrindinės šalies funkcijos ir struktūros jau sukurtos. Nesvarbu, kad funkcionuoja dar ne visai tinkamai, tačiau čia teisinės paslaugos ir advokatai jau nebėra tokie reikalingi. O jei ir reikalingi – greičiausiai kėdėje jau sėdi prieš kelis metus čia puikiai įsisukęs specialistas.
  • Privataus sektoriaus konkurencija. Dar viena problema, kodėl advokatai, teisines paslaugas teikiantys specialistai šiandien itin sunkiai randa darbą po studijų – tai didžiulė konkurencija, kuri itin apriboja klientų skaičių. Jei kadaise baigus teisės studijas galima buvo lengva ranka įsikurti advokato kontorą ir klientai jau rikiavosi už durų – tai šiandien to nėra. Įsteigti vien kontorą nepakanka, reikia užsiimti plačia reklama ir tai, nereikia tikėtis, kad klientų minios užplūs.
  • Uždarbis nedžiugina. Dar viena itin svarbi problema, dėl kurios šiandien advokatai nebelaiko savęs itin sėkmingais specialistais rinkoje – mažas atlyginimas. Advokatas – laisvoji profesija, kurios atstovai patys privalo susimokėti mokesčiu valstybei. O jei ne tokie ir maži, ne retai yra didesni nei samdomoje rinkoje. Gal sumažėjęs klientų skaičius, o nemažėjantys mokesčiai taip pat nevilioja advokatų rinktis šią veiklos sferą.